Екстер'єр

кухня Прикарпаття

автор проекту Василик Василь
Кухня Прикарпаття 

Лемківська кухня
Лемківська їжа зазвичай була скромною, переважно складалася з рослинних продуктів харчування? Мучних виробів, картоплі, капусти, квасолі, різних каш та круп.  На сніданок їли переважно хліб, молоко, маслор, сир, бринзу, картоплю, галушки. На обід подавали різні супи, вироби з борошна, картоплю, капусту. На підвечірок різні молочні каші, сир, масло. Вечеря у них була легкою, найчастіше картопля з кислим молоком. Найбільш уживаними стравами лемків були каші, готували їх з  рослинних продуктів? Борошна(мастило), проса (просяна каша), ячменю (панцаки), кукурудзи (замішка). Дуже популярні страви були з тіста. Особливо поширені були галушки з сиром, бриндзою, помащені маслом, салом (шкварками). Пироги (вареники) робили тільки у святкові дні. Наповнювали їх сиром, капустою, повидлом, сливами, грушами. Картопля на Лемківщині була щоденною стравою. Споживали її у різних формах – вареною, печеною, з капустою, молоком, сушеними фруктами. З сирої тертої картоплі з домішуванням борошна пекли бандурянки на свіжому капустяному або кленовому листі в печі де пекли хліб. Із супів найголовнішою стравою у зимовий період і час посту була киселиця. Готували її з вівсяного борошна, води та хлібного квасу. Подібною до неї була капуста, яку лемки споживали у великій кількості. Зберігали капусту у великих, 100-300 літрових бочках.  М’ясо лемки споживали лише на свято та при урочистих нагодах. М’ясо майже завжди споживали варене з хлібом.
До основних харчових продуктів лемків належало коров’яче та овече молоко і молочні продукти: масло, сир, бринза, сметана. З яєць в найчастіше робили яєчню (яшницю): яйця з борошном розколочували в молоці і смажили на маслі чи олії.  Спрагу також втамовували кислим молоком.

Гуцульська кухня
Дуже проста і водночас оригінальна. Найчастіше гуцули для приготування страв використовують кукурудзяну крупу, картоплю, гриби. Гуцульська кухня відома своїми домашніми копченостями, грибною юшкою, голубцями, а також бринзою — овечим сиром, котрий готують пастухи на літніх високогірних пасовищах. Історично житлом гуцулів на літніх пасовищах була колиба — самобутня дерев’яна споруда круглої форми, з високо піднятим дахом у формі конуса. Тепер кожен турист зможе відвідати колибу, не піднімаючись високо в гори, оскільки сучасна колиба — це невеликий гуцульський ресторанчик, побудований, як правило, біля дороги. Крім властивих їй архітектурних відмінностей, колиба стала втіленням кращих традицій народної гуцульської кухні.

Бойківська кухня
Бойківська кухня майже нічим не відрізняється від гуцульської – ті ж пироги, книші, голубці, бринза, страви з грибів, кукурудзи тощо. Інші бойківські страви не є такими популяризованими, очевидно, через відсутність закладів громадського харчування, які пропонують місцеву кухню. Сучасна ж бойківська кухня багата на м’ясні страви (печені, ковбаси, сало, сальцесони тощо) та вироби з тіста.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA митЗалишити відповідь